Kopienas izrāde ‘‘ja siis olime meie’’ / ‘‘and then there was us’’
Gads: 2024.
''And then there was us'' jeb ''Ja siis olime meie'' ir staigājama izrāde, ko latviešu un igauņu mākslinieku komanda izveidoja netālu no Tartu esošajā kalnā Vooremägi. Izrādes nosaukums latviešu valodā pārfrāzējams kā ''un tad tur bijām mēs'' un vēsta par kopābūšanu, kas ir viens no lielākajiem pienesumiem, ko kopienas teātra (applied theatre) metodika sniedz šādos projektos iesaistītajām cilvēku grupām. Par aktieriem tika izvēlēti Kastres novada iedzīvotāji un dažādi amatiermākslas kolektīvi, kas vairāk kā gada garumā strādāja ar fondu INITIUM, režisoriem Jāni Balodi un Barbaru Lehtnu, komponisti Līvu Blūmu un horeogrāfi Helēnu Krīnalu (Helena Krinal).
Vooremägi ir īpašs, ar mežu apaudzis kalns un pēc vietējo nostāstiem svēta vieta, kas laika gaitā ļoti mainījusies, te kļūstot par buldozeru nosētu būvmateriālu atradni, te par slēpošanas trasi. Folkloriste Ilga Vālodze Ābele akcentēja pasakas un teikas par nogrimušo pilsētu, kā arī pamācībām par to, kā lauzt lāstus. Mākslinieks Kristians Aglonietis radīja meža estētikā iegulstošu scenogrāfiju un izrādes dalībniekus kopā ar Patrīciju Vilsoni saģērba dažādus augus atgādinošos kostīmos. Par skatītājiem parūpējās vietējie muzikanti, kas, sēdēdami zirgu pajūgos, tautasdziesmu un danču pavadījumā veda meža apmeklētājus cauri dažādām takām, kur tos gaidīja stāsti par vietējiem mītiem, dzīves gudrībām un ija iespējams no jauna atklāt cilvēcisku kopābūšanu, sēžoties pie viena galda.
Projekts ir daļa no Eiropas kultūras galvaspilsētas Tartu 2024 programmas, un izrāde notika festivāla ''Kaera-Jaan'' ietvaros.
Foto: Riina Jõesaar
Režisori: Jānis Balodis, Barbara Lehtna
Komponiste: Līva Blūma
Horeogrāfe: Helēna Krīnala (Helena Krinal)
Scenogrāfs: Kristians Aglonietis
Tērpu mākslinieki: Kristians Aglonietis, Patrīcija Vilsone
Pētniece: Ilga Vālodze Ābele
Producenti: fonds INITIUM, Kastres novada pašvaldība