Fonda INITIUM darbības virzieni

Profesionālās mākslas projekti

INITIUM veido dažādus profesionālās mākslas projektus, sadarbojoties ar pieredzējušiem režisoriem, dramaturgiem, horeogrāfiem un citiem nozares profesionāļiem. Mums ir svarīga tāda māksla, kas aktualizē sabiedrībā būtiskas tēmas un liek ieklausīties dažādos viedokļos.

Izrāde “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums”, 2023.

  • Izrāde “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums” ir režisores Ivetas Poles un starptautisku mākslinieku grupas veidots kopdarbs, kurš tika pirmizrādīts 2023. gada jūnijā Rīgas cirkā. Izrāde ietver ekofeministisku pētījumu ar postapokaliptisku ambīciju, ar mērķi izpētīt sievišķā skatījuma un identitātes nozīmi, kā arī atgādināt to, kas ir sieviete un kādas ir viņas iespējas pēc patriarhijas krituma. Izrādes komanda analizēja gadsimtiem veidoto vīriešu skatiena projekciju, kas radījusi stereotipus un neizpratni, ar īpašu interesi pievēršoties viduslaiku inkvizīcijas radītajam raganas tēlam, par kura galveno avotu izraudzīts 15. gadsimtā tapušais juridisko tekstu krājums "Malleus Maleficarum" (Raganu Veseris), sniedzot ieskatu mizogīnijas izpausmēs un saknēs. 1486. gadā sarakstītais Malleus Maleficarum jeb “Raganu veseris” vairākus gadsimtus bija pasaulē pārdotākā grāmata aiz Bībeles. Šī raganu medību rokasgrāmata izvērš juridiski teoloģisku teoriju par sievietes dabu, kura ir normālās pasaules tumšais spogulis.

    Projekta iniciatore ir režisore Iveta Pole, kurai izrādes iecere radās studējot maģistratūras programmā, pievēršot uzmanību sieviešu tēlam caur laikmetiem un sabiedrības modeļiem.

  • Izrādes veidotājas un izpildītājas:
    Iveta Pole, Katrīna Neiburga, Agnese Krivade, Jette Loona Hermanis, Anika Barkan (Dānija), Lea Blau (Horvātija), Maarja Nuut (Igaunija), Martina Georgina (Malta), Irēna Grauda

    Kostīmi:
    Kristiāns Aglonietis, Anna Ansone

    Gaismu māksliniece:
    Karolin Tamm (Igaunija)

    Producē:
    INITIUM, Ieva Niedre, Minna Triin Kohv, Karīna Zeļonka.

    Atbalsta:
    Valsts kultūrkapitāla fonds, Cultural Endowment of Estonia, KRASO foundation, Rīgas cirks, SIA DEPO DIY

Izrāde “Mājoklis. Komentāri 2“, 2022.

  • “Mājoklis. Komentāri 2” ir režisores Lauras Grozas izrāde, kas priekšplānā izvirza sievietes ķermeniskās, jutekliskās, seksuālās sievišķības pieredzes, atklājot tās pietuvināti un darbībai norisinoties sešu istabu dzīvoklī. Spēles telpa ar savu īpašo atmosfēru kļūst par nozīmīgu izrādes notikuma daļu.

    Iestudējuma pamatā ir dzejnieces Annas Auziņas debijas romāns "Mājoklis. Terēzes dienasgrāmata", ko papildina biedrības ”Centrs MARTA”, Rīgas un Latvijas sieviešu pieredžu stāsti.

    Izrādē stāstīts Terēzes stāsts un, paralēli tam, stāsts par dažādu sociālo un ekonomisko slāņu Latvijas sievietēm šodienas mainīgajā realitātē, atklājot skatītājam visslēptāko un intīmāko pašrefleksijas formu - sievietes dienasgrāmatu, kas papildināta ar 21. gadsimtam tik nozīmīgo fenomenu un komunikācijas formu – komentāriem. Izrāde liek skatītājam izdzīvot stāstus, kur fiziskās, garīgās, ķermeniskās brīvības jautājums tiek apskatīts no dažādām prizmām.

  • Režisore:
    Laura Groza

    Mākslinieces:
    Sintija Jēkabsone, Anna Heinrihsone, Katrīna Neiburga

    Oriģinālmūzika:
    Rūdolfs Dankfelds, Miķelis Putniņš

    Lomās:
    Katrīna Griga, Anete Krasovska, Milēna Miškēviča, Lelde Dreimane, Anta Aizupe, Raivis Vidzis, Olafs Putrālis

    Producē:
    Fonds INITIUM, Ieva Niedre, Laura Groza

Kopienas teātris

Kopš 2018. gada kopienas teātris ir viens no spēcīgākajiem fonda INITIUM darbības virzieniem. Tā ir pasaulē un arī Latvijā populāra skatuves mākslas forma, kur iestudējuma darba procesā tiek pētītas kādas sabiedrības grupas problēmjautājumi, stāsti, vēsture un šodiena. Profesionāliem māksliniekiem strādājot roku rokā ar kopienām top iestudējumi, taču to formas var būt dažādas - vietai pielāgoti (site-specific), mutvārdos balstīti (verbatim), procesā jaunradīti (devised) u.c.

Veidojot kopienas iestudējumus, fonds INITIUM darbojas ar dažādām sociāli neaizsargātām, ģeogrāfiski grūti aizsniedzamām kopienām, veicinot tieši šādu - sabiedrībā mazāk sadzirdētu un pilsoniskajās aktivitātēs mazāk iesaistītu cilvēku līdzdarbošanos, saliedētību un koprades procesu.

Projektos iekļauto aktivitāšu kopums ir meistarklases kopienas mākslas projektu veidošanā, konkrēto kopienu izpēte, kā arī iestudējumu veidošana, kas stiprina kopienu vietas piederības sajūtu, šādi veicinot līdzatbildības sajūtas rašanos, kas tālāk spēj novest pie iesaistīšanās pilsoniskās sabiedrības kustībās.

Kopienas teātra izrāde “SATEKA“, 2022.

  • “Sateka” ir laikmetīgs iestudējums par Pededzes pagastu, tā kopienu, aktualitātēm un izaicinājumiem, ar kuriem nāksies saskarties pēc skolas slēgšanas.

    Tieši kāzu rituāla motīvs izmantots laikmetīgā mākslas notikumā – kopienas izrādē. Pededziešu kāzas iezīmē pagrieziena punktu, atklājot ne tikai indivīda izaicinājumus, bet rosina domāt plašāk par dzīves ciklu kā sabiedrībā, tā dabas pasaulē. Pēc projekta režisora Edgara Niklasona vārdiem izrāde kā iniciācijas rituāls akcentēs šogad slēgto Pededzes pamatskolas ēku ar atvērtu jautājumu par tās nākotni.

    Izrādes nosaukums "Sateka" radies klausoties kopienas stāstos par viņu vērtībām, asociācijām par vietu un šodienas izaicinājumiem. Pededzē pastāv pieņemoša, cilvēciskās attiecībās balstīta integrācija un atmiņā paliekoša ir metafora par vietējo upju Pededzes un Virguļicas satecēšanu vienā, radot jaunu, kopīgu straumi.

  • Režisors, dramaturgs:
    Edgars Niklasons

    Režisora asistente, koorinatore:
    Ieva Rakova

    Komponists:
    Jēkabs Nīmanis

    Producenti:
    biedrība ‘’Pededzes nākotne’’ un fonds INITIUM

Baltijas kopienas teātra skola

  • Baltijas kopienas teātra skola (Baltic Applied Theatre School) dibināta 2020. gadā un piedāvā treniņkursus teātra pedagogiem un māksliniekiem visās trijās Baltijas valstīs.

    Starptautiski pazīstamu kopienas teātra praktiķu vadībā šī programma aktualizē kopienas teātra politiskos, teorētiskos un ētiskos slāņus un atklāj veidus, kā teātris un performance var tikt radīts dažādās cilvēku grupās. Tā ir platforma, kur mācīties par kopienas teātra mūžam mainīgo dinamiku un darbības lauku un visaptverošs jēdziens, kas apzīmē ar personīgām un sociālām izmaiņām saistītas performances formas.

  • Baltijas kopienas teātra skolu veido partneri ar pieredzi kopienas mākslā - ‘‘Läbi Linna’’ (Igaunija), ‘‘MTÜ ETDS’’ (Igaunija), ‘‘äctiveäctive’’ (Vācija) un fonds INITIUM.

Apkaimju attīstība

2016. gadā INITIUM izveidoja platformu “Pārdaugavas radošais centrs”, kas darbojas ar mērķi realizēt kultūras un kopienu projektus Rīgas kreisajā krastā. Iniciatīva tapa, lai savestu kopā kultūras organizācijas, aktīvus iedzīvotājus un atbildīgus uzņēmējus teritorijā ap Āgenskalna tirgu, Māras ezeru, Arkādijas un Uzvaras parku, Nometņu un Smiļģa ielām. Tās mērķis ir no jauna atklāt un stiprināt šo vietu nozīmi, un kopīgi veidot vidi, kurā patīkami būt, satikties, darīt, radīt un pieredzēt ko īpašu.

Sākot no 2022. gada, Pārdaugavas radošais centrs tika arī juridiski reģistrēts, jo komanda tika pie pastāvīgas mājvietas radošām iniciatīvām Lapu ielā 24, Āgenskalnā. Šī ēka bija vācbaltu muižnieku Augsburgu vasarnīca, kas cauri laikmetiem ir degradēta un Pārdaugavas radošā centra komanda kopā ar partneriem - apkaimes attīstītājiem KKubā - to paglāba no nenoteiktas nākotnes. Šobrīd ēkā norisinās dažādi pasākumi gan pārdaugaviešiem, gan viesiem un organizāciju starptautiskiem partneriem. Šie pasākumi ietver radošas aktivitātes, kultūras pasākumus un citus notikumus, kas iesaista un iedvesmo vietējos iedzīvotājus un sekmē vietēj kopienas attīstību.

Gaismas un kustības notikums
"Brīnuma anatomija", 2023.

  • Mūsdienu kultūras foruma "Baltā nakts 2023" ietvaros notika skaņas, gaismas un kustības notikums "Brīnuma anatomija". Pandēmijas un kara iespaidā aizvien biežāk aktualizējās jautājums par “pasaules neredzamo daļu”, par struktūrām un sistēmām un cilvēkiem, kuriem pateicoties, mēs Rietumu pasaulē varam dzīvot drošībā un komfortā. Kā šīs struktūras tiek veidotas, kas tās nodrošina un kas notiek, ja tās sabrūk?

    Stundu garajā iestudējumā laikmetīgās gaisa dejas un cirka elementi apvienojās ar baroka mūziku, stāstot stāstu par pasaules kontrastiem. Kā viens no būtiskākajiem scenogrāfijas elementiem iestudējumā bija dejotāju atbalsta sistēmas – virves, stiprinājumi un citi drošības mehānismi, kas it kā pazūd skatītāja acīm brīdī, kad ļaujamies noticēt mākslas brīnumam. Jaundarbs tiešā veidā atspoguļoja 2023. gada “Baltās nakts” tēmu – apslēptās patiesības. Iestudējums tika veidots īpaši Āgenskalna tirgus paviljonam, kura arhitektūra un atdzimšanas stāsts paspilgtina mākslinieciskās komandas izvirzītos jautājumus.

    Pasākuma muzikālo daļu veidoja koncertrogramma “Miracolo d’Amore” jeb “Mīlas brīnums”, kas balstīta dažādās mīlestības izpausmēs, kuras iekodētas baroka laika retorikā. Vienkopus izskanēja baroka laika opermūzikas komponistu darbi, kas saturiski ir vienoti ar ideālās, idilliskās pasaules tematiku.

  • Horeogrāfija un deja:
    Aigars Larionovs, Sabīne Neilande, Nauris Miķelis Goba, Melānija Linda Muskare, Mārtiņš Aržanovskis, deju skolas "Dzirnas" audzēkņi

    Mākslinieciskā vadītāja mūzika:
    Nora Kalniņa

    Režijas konsultants:
    Edgars Niklasons

    Muzikālais izpildījums:
    Nora Kalniņa (soprāns),
    Laura Šarova (baroka vijole),
    Maija Kania (baroka vijole),
    Māra Botmane (baroka čells),
    Gertruda Jerjomenko (klavesīns)

    Atbalsta:
    Rīgas dome, Āgenskalna tirgus

Gaismas un kustības notikums
"Glāss. Einšteins. Locītavas", 2022.

  • Fragmenti no Filipa Glāsa operas "Einšteins pludmalē" kombinēti ar laikmetīgo deju, gaisa dejas elementiem un gaismas performanci.

    Stundu garajā performancē Glāsa operas “Einšteins pludmalē” fragmenti kamerkora AVE SOL solistu izpildījumā mijās ar laikmetīgās dejas horeogrāfiju, vertikālo un gaisa deju.

    Latvijā vēl neuzvestās amerikāņu komponista Filipa Glāsa operas “Einšteins pludmalē” vērtība slēpjas ne vien fantastiskajā minimālisma mūzikā, bet arī šī darba zemtekstos, pamatidejās un spējā sakārtot ikdienas neziņā visnogurušākos prātus. Ideja par programmu radās mākslinieciskajam vadītājam Jēkabam Bernātam un producentei Ievai Niedrei laikā, kad visa pasaule šķita ar katru nākamo mirkli sajūkam sīkās drumslās. Šo skaņdarbu vēstījums ir piemērots pēcpandēmijas laikam un laikam, kad Ukrainā plosās karš un pārējā pasaule nonāk tādā kā 20.gadsimta déjà vu.

    Iestudējuma koncepcija veicina arī Glāsa mūzikā ieausto ideju praktizēšanu – pilnīgi vienlīdzīga demokrātija, katram mūziķim piešķirot vienlīdzīgu lomu operu muzikālās attīstības norisē. Papildināta ar avangardiski dziļdomīgām dzejas un prozas rindām, “Einšteins pludmalē” vēsta par Alberta Einšteina dzīves un domas lidojumu, aktualizējot to caur 21.gadsimtam raksturīgās emancipācijas tematiku.

  • Režisors, vizuālās koncepcijas autors:
    Edgars Niklasons

    Mākslinieciskais vadītājs, diriģents:
    Jēkabs Bernāts

    Horeogrāfs:
    Aigars Larionovs

    Veidotāji:
    Equilibrium group, Pārdaugavas radošais centrs, fonds INITIUM

    Mūzika:
    Ilva Bāliņa (vijole),
    Niklāvs Šūpols (ērģeles).

    Rīgas kamerkora AVE SOL dziedātāji:
    Ieva Strauta, Undīne Mazjūle, Raima Anna Strazdiņa, Gerda Medne, Daniels Pelnēns, Rihards Lapiņš, Matīss Pēteris Circenis, Emīls Gilučs

    Dejotāji:
    Imants Ilgažs, Sabīne Neilande, Arina Buboviča, Roberta Gailīte, Aigars Larionovs, Lote Voiska, Kate Kaparkalēja, Terēze Zabarovska, Žanete Kūlīte

    Balss:
    Luke Joseph Welch (Lūks Džozefs Velšs)